Abdurrahman ZEYNAL


YÜZLERCE GENÇ NASIL OKUDU

Bu yazım dün iki kere silindi ve anlayamadım. Bugün yeniden yayınlıyorum.


Zaman zaman insan geçmişi hatırlıyor. Aslında hatırlamak muhteşem bir olay. Teşekkür etmek veya özür dilemek için bir fırsat veriyor.

Bugün ben bir teşekkür yazısı paylaşmak istiyorum. Teşekkürler Türk Silahlı Kuvvetleri. Teşekkürler Ordumuza güç veren Büyük Türk Milleti.

Neden teşekkür ediyorum dostlar biliyor musunuz? Binlerce insanın okumasına katkı sunduğu için. Sabah akşam onları sağlıcakla okula götürüp getirdikleri için.

Evet, 1965’lerde başlayan ve artarak devam eden ve 1985 yılında sona eren bir taşımacılıktı.

Kandillide 6. Zırhlı Tugay konuşlanmış Kandilli modern bir şehre dönmüştü. Ancak henüz ortaokul ve lise yoktu. İlkokulu bitirenler okumak istiyordu. Tam bu zamanda Askeriye imdada yetişti. Tazegül, Ortabahçe, Karabıyık, Merdiven, Abdalcık, Evrenni, Küçükgeçit, Büyükgeçit ve Çay köyünden okumak için Aşkale’ye ve Erzurum’da gidenlere kol kanat germiş verdikleri servis hizmetiyle yüzlerce, binlerce genç okuma imkânına kavuşmuştu.

Ben bu imkândan 1970-1975 yılları arasında faydalanmıştım. Önce Aşkale lisesine üç yıl askeri servisle gitmiştim. Üç yıl boyunca nice arkadaşlıklar, nice dostluklar kurmuştum.

1974 yılında Aşkale lisesini bitirmiş Üniversite sınavına girip Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsü Fizik, Kimya, Biyoloji bölümünü kazanmıştım. O yıl evimiz köyde olduğu için sabah gidip akşam eve dönmek zorundaydım.

Gitmek gelmek zordu. Hele karda, kışta gitmek zordu. Sabah altıda köyden çıkıyor beş kilometre yürüyüp servise binip lise yıllarında Aşkale’ye, Eğitim Enstitüsü yıllarında Erzurum’a gidip geliyordum.

Günde açık arazide kurt kuş tehlikesinde gidip geliyor, soğuk havalarda donma tehlikesi bile atlatıyorduk. Karasuyun sazağı çoktu. Çarptı mı adamı perişan ederdi.

Evet, o zor yıllar okuduk öğretmen olduk. Devletime ve milletime faydalı olmaya çalıştım. Hala çalışıyorum.

Eğer bugün okuyup öğretmen olduysam, arkadaşlarım okuyup hayata atıldıysa bu askeriyenin bize sunduğu imkândandı.

O halde bize böyle hizmeti sunan Türk Silahlı Kuvvetlerine ben teşekkür etmeyeceğim de kime teşekkür edeceğim…..

Teşekkürler Orduma. Teşekkürler Milletime….